19 września 2021 roku razem z Fundacją Nasza Ziemia bierzemy udział w 28 Akcji Sprzątania Świata.
Nadszedł czas, aby zrobić porządek w najbliższej okolicy i w naszych głowach.
19 września 2021 roku w pobliskim lesie gdańskich Kokoszek całymi rodzinami będziemy zbierać śmieci i utrwalać wiedzę na temat poprawnej ich segregacji.
Akcja Sprzątanie świata - Polska to przede wszystkim praktyczna lekcja ekologii.
Uczmy się jak nie śmiecić!
Podsumowanie akcji
W dniu 19 września 2021 roku Fundacja Wspólne Ogniwo przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji „Sprzątanie świata”, której inicjatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W tym roku odbyła się w Polsce już 28 akcja tego typu i przebiegała pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. Do akcji terenowej, organizowanej przez naszą Fundację zgłosili się wolontariusze z gdańskiej dzielnicy Kokoszki.
Celem naszej akcji była edukacja dzieci i dorosłych w zakresie ochrony środowiska naturalnego poprzez zwiększenie świadomości w zakresie konieczności minimalizowania zaśmiecania środowiska naturalnego. Działania objęły okolice gdańskiej dzielnicy Kokoszki. Organizatorzy przeprowadzili krótkie szkolenie na temat śmieci, czym są i jak wpływają na środowisko naturalne, gdzie można je pozostawiać, jak je segregować, jaki mamy wpływ na ich produkcję i utylizację.
W ramach akcji zaplanowano sprzątanie lasu, wcześniej dokonano uzgodnień w tym zakresie z Nadleśnictwem. Każdy wolontariusz otrzymał jednorazowe rękawice ochronne, kamizelkę odblaskową i worki na śmieci przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów. Wolontariusze na początku postanowili umieścić w swojej dzielnicy (w miejscach do tego dozwolonych) kilka plakatów informacyjnych o akcji „Sprzątanie świata” i segregacji śmieci.
W kilka godzin akcji uzbierano ponad 20 kg różnego typu odpadów. Najwięcej odpadów zebrano w żółte worki, czyli były to odpady z tworzyw sztucznych (plastikowe butelki, tetrapaki, reklamówki) i metali (puszki po piwie, żywności, kapsle od butelek). Znalazły się również odpady z papieru (kartony) i szkła (butelki). Zapełnił się także worek na śmieci zmieszane. Podczas zbierania śmieci przypominano zasady segregacji i zwracano uwagę na okres ich biodegradacji.
Wszyscy wolontariusze dzięki własnemu udziałowi w akcji przekonali się, jak bardzo zaśmiecane jest nasze najbliższe otoczenie. Byli mocno zaskoczeni, że na tak małym obszarze zebrano tak dużo odpadów. Nastoletni wolontariusze zastanawiali się, dlaczego ludzie pozostawiają śmieci w lasach, na łąkach, przy drogach. Nie spodziewali się, że w XXI wieku nadal wśród nas są ludzie, którzy postępują zupełnie bezmyślnie i nieodpowiedzialnie w stosunku do środowiska naturalnego naszej planety. Udział w akcji nastoletnich wolontariuszy, był dla tej grupy wiekowej bardzo ważny, gdyż akcja w terenie doskonale uzupełniła edukację podręcznikową. Trzeba było przekonać się osobiście, jak bardzo zaśmiecane odpadami jest nasze otoczenie, ile czasu i wysiłku trzeba włożyć aby pozbierać śmieci, posegregować je i przekazać do utylizacji. Taka akcja bez wątpienia będzie miała wpływ na ich świadomość i neutralne postępowanie dla środowiska w przyszłości. Podczas akcji można było utrwalić i uzupełnić swoją wiedzę na temat segregacji śmieci. Wszyscy wolontariusze wykazali się bardzo sprawnym działaniem podczas akcji, uwidocznili dużą wrażliwość o dobro naszego środowiska naturalnego. Można było zauważyć, że dbałość o naszą Planetę, to zakorzeniony cel nadrzędny ich codziennego życia. Udział w całej akcji był również wspaniałym czasem lokalnej integracji sąsiedzkiej, bliższym poznaniem własnej okolicy i zwróceniem uwagi na konieczność wspólnej dbałości o ekologię. Udział rodziców i dzieci był również wspólnym i rodzinnym czasem. Dopisała dobra pogoda, więc przyjemnością było również aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.
Po zakończonych działaniach sporządzono raport i tym samym nasza akcja, została wpisana do tegorocznych wyników Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom za wzięcie udziału w naszej wspólnej akcji.
(dodano 20.09.2021)