19 września 2021 roku razem z Fundacją Nasza Ziemia, bierzemy udział w 28 Akcji Sprzątania Świata.

Nadszedł czas, aby zrobić porządek w najbliższej okolicy i w naszych głowach.

19 września 2021 roku  na gdańskich Kokoszkach, w pobliskim lesie całymi rodzinami będziemy zbierali śmieci i uczyli się jak segregować odpady.

Akcja Sprzątanie świata - Polska to przede wszystkim praktyczna lekcja ekologii.

Uczmy się jak nie śmiecić!

 

Podsumowanie akcji

      W dniu 19 września 2021 r. nasza Fundacja Wspólne Ogniwo przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji  „Sprzątanie świata”, której inicjatorem w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W tym roku odbyła się w Polsce  już 28 akcja tego typu i przebiegała pod hasłem  „Myślę, więc nie śmiecę”. Do akcji terenowej, organizowanej przez naszą Fundację zgłosili się wolontariusze z dzielnicy Kokoszki, którzy  wyposażeni w specjalnie dedykowane kamizelki odblaskowe wyruszyli w część pobliskiego świata, aby pozbierać trochę śmieci. Wcześniej wolontariusze wzięli udział w szkoleniu, dotyczącym zasad segregowania odpadów oraz zasad dotyczących bezpieczeństwa podczas akcji. 

Celem naszej akcji była edukacja dzieci i dorosłych w zakresie ochrony środowiska naturalnego poprzez zwiększenie świadomości w zakresie minimalizowania zaśmiecania swojej najbliższej okolicy oraz poprawnej segregacji odpadów. Ponadto rozmawialiśmy o tym: czym są śmieci, jak wpływają na środowisko naturalne, gdzie można je pozostawiać, jak je segregować,  jaki mamy wpływ na ich produkcję i utylizację.

W ramach akcji zaplanowano również sprzątanie pobliskiego lasu, wcześniej dokonano uzgodnień w tym zakresie z Nadleśnictwem. Każdy wolontariusz otrzymał jednorazowe rękawice ochronne i worki na śmieci, przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów. Wolontariusze na początku postanowili umieścić w swojej dzielnicy (w miejscach do tego dozwolonych) kilka plakatów informacyjnych, o akcji „Sprzątanie świata” i segregacji śmieci.

W kilka godzin akcji uzbierano ponad 20 kg różnego typu odpadów. Najwięcej odpadów zebrano w żółte worki, czyli odpady z plastiku i metalu. Znalazły się również odpady z papieru i szkła. Zapełnił się również worek na śmieci zmieszane. Podczas zbierania śmieci przypominano zasady segregacji i zwracano uwagę na okres biodegradacji takiego odpadu, gdyby pozostał w miejscu, z którego został uprzątnięty.

Nastoletni wolontariusze dzięki własnemu udziałowi w akcji przekonali się, jak bardzo zaśmiecane jest nasze najbliższe otoczenie. Byli mocno zaskoczeni, że na tak małym obszarze, zebrano tak dużo odpadów. Zastanawiali się, dlaczego ludzie pozostawiają śmieci w lasach, na łąkach, przy drogach. Nie spodziewali się, że w XXI wieku nadal wśród nas są ludzie, którzy postępują zupełnie bezmyślnie i nieodpowiedzialnie, pozostawiając śmieci, gdzie popadnie, zapominający o obowiązku dbania o nasze wspólne dobro, którym jest środowisko naturalne naszej planety.

Organizatorzy akcji doszli do wniosku, że taki udział w działaniach wśród nastolatków, jest bardzo ważny, gdyż akcja w terenie doskonale uzupełnia edukację podręcznikową. Trzeba przekonać się osobiście, jak wygląda nasze środowisko naturalne zaśmiecone odpadami, ile czasu i wysiłku trzeba włożyć aby pozbierać śmieci, posegregować je i przekazać do utylizacji. Taka akcja bez wątpienia będzie miała wpływ, na ich świadomość i neutralne postępowanie dla środowiska w przyszłości. Nastoletni wolontariusze pozyskali wiedzę, na temat segregacji śmieci oraz wykazali się bardzo sprawnym działaniem podczas akcji. Podczas akcji wolontariusze uwidocznili również dużą wrażliwość o dobro naszego środowiska naturalnego. Można było zauważyć, że dbałość o naszą Planetę, to zakorzeniony cel nadrzędny ich codziennego życia.

Po zakończonych działaniach przesłano raport, i tym samym nasza akcja, została wpisana do tegorocznych wyników Akcji Sprzątanie świata – Polska.

Galeria zdjęć

(dodano 20.09.2021)